top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Thomas Kilmann Çatışma Modeli

Güncelleme tarihi: 13 Haz 2023

⚔️Çatışmayı ne kadar iyi ele alıyorsunuz? Bu size doğal geliyor mu? Bundan kaçınıyor musunuz? Yoksa tartışmayı kazanmaya kararlı mısınız?


Thomas-Kilmann Enstrümanı, beş farklı çatışma işleme stilini tanımlayan bir modeldir: Rekabet, İşbirliği, Uzlaşma, Kaçınma ve Konaklama.


1️. Rekabet: Kendi ihtiyaçlarınızın başkalarının ihtiyaçları üzerinde savunulduğu bir stil. Savunma davranışına yol açabilir, ancak aynı zamanda yenilik ve büyümeyi de teşvik edebilir.

2️. İşbirliği: Her iki tarafın ihtiyaçlarının eşit derecede önemli olduğu bir "kazan-kazan" durumu. Açık iletişim ve diğer kişinin bakış açısını anlamaya istekli olmayı gerektirir.

3️. Uzlaşma: Her bir tarafın yarı yolda buluşmak için bir şeyden vazgeçtiği bir orta yol yaklaşımı. Zaman önemli olduğunda pratik bir seçenek olabilir.

4️. Kaçınma: Bazen çatışmadan tamamen kaçınılır. Bu stil, sorun önemsiz olduğunda veya çözüm bulunamadığında kullanılabilir.

5️.Konaklama: Bu, bir kişinin diğer kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için kendi ihtiyaçlarını ihmal ettiği rekabetin tam tersidir.🚩Bu modelin güzelliği, sadece kurumsal dünyada değil, yaşamın tüm alanlarında uygulanabilirliğinde yatmaktadır.

Bu stilleri anlamak ve ne zaman kullanılacağını bilmek, çatışmalarda etkili bir şekilde gezinmede oyun değiştirici olabilir.


📌“DOĞRU” veya “YANLIŞ” çatışma tarzı yoktur. Ancak kendinizin ve başkalarının tercih ettiği yöntemleri anlamak, iletişimi ve çözümü büyük ölçüde kolaylaştırabilir.


❓Thomas Kilmann Çatışma Modeli'ni profesyonel veya kişisel yaşamınızda nasıl kullanıyorsunuz?

21 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page