top of page
  • Yazarın fotoğrafıaenoyan

Yedekleme Planınız Var Mı?

Association for Talent Development (ATD) tarafından Ağustos 2022'de yayınlanan en son ilginç araştırmaya göre organizasyonların %𝟓𝟎'si Yedekleme Planlaması yapıyor. Yapmayanların %𝟔𝟎’ı Yedekleme Planlaması uygulamayı planlıyor. Yedekleme planlamasıyla ilgili önemli soruları araştırmak için 243 kuruluştan alınan verilere bize önemli veriler sunuyor.


Bir yedekleme planı benimsemenin başlıca nedenleri şunlardır:

1. %𝟖𝟕 geleceğin liderlerini belirlemek ve hazırlamak

2. %𝟖𝟏 iş sürekliliği sağlamak

3. %𝟔𝟖 gelecekteki ilerleme için fırsatlar yaratmak


✅ İnsan Kaynakları Liderleri, kritik rollerin en iyi yeteneklerle doldurulmasını sağlamak ve özellikle işe alım çabalarının zorlu olduğu bir dönemde boşluk dönemlerini azaltmak için yetenek hattını içeriden inşa etmelidir.

✅ Ankete katılanların yalnızca %20'si emekli çalışanlardan bilgi toplamak için bir sisteme sahipken, bunu yapan kuruluşların, olmayanlara göre yüksek performanslı olma olasılığı önemli ölçüde daha yüksekti.

✅ Arka arkaya planlama için dahili adayları belirlerken, kuruluşlar büyük olasılıkla performans incelemelerini veya kıdemli liderlerin adaylarını kullanıyordu.


✴️ Dahili yedekleme adaylarını geliştirmek için en sık kullanılan faaliyetler şunlardı:

📌 Mentorluk ve koçluk (%𝟖𝟏)

📌 Uzamış atamalar (% 𝟕𝟐)

📌 Örgün öğrenme (% 𝟓𝟖)

📌Düzenli performans geri bildirimi (𝟓𝟖%)


☝️ Bununla birlikte, geleneksel eğitim programları (%44) ve işbaşı eğitimi (%30) kullanan kuruluşların yüksek performans gösterme olasılığı önemli ölçüde daha yüksekti.

0 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page