top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Yapay Zeka Arama ve Eşleştirme "Yetenek Kazanımında", IK Liderlerinin yeni favori aracı oldu.


📣 Kuruluşların yatırım yaptığı tüm teknolojiler arasında, yapay zeka arama ve eşleştirme yıldan yıla en fazla büyüyen teknoloji oldu.


Yetenek liderlerinin üçte ikisi (%66), 2023'ten bu yana %14'lük bir artışla bu tür yatırımlar yaptıklarını bildiriyor.Randstad tarafından dünya çapında 21 pazarda küresel ve bölgesel kuruluşlarda 1.076

C-Suite ve İK liderinin çevrimiçi anketlerinden elde edilen veriler kullanılarak yayınlanan yeni ilginç bir araştırmaya göre, Yetenek liderlerinin %65'i, geçen yıl %56 olan 9 puan artışla Dahili Yetenek Hareketliliği teknolojilerine yatırım yaptığını bildirdi. Employers Urgently Embracing AI to Address Talent Scarcity and Enhance Efficiency | Randstad


Araştırmacılar, yetenek liderlerinin ileride karşılaşmayı bekledikleri en önemli iki zorluğun beceri temelli olduğunu ortaya koydu:


1️⃣ Bulunması zor beceriler için artan rekabet (%34)

2️⃣Uzmanlık becerilerinin giderek azalması (%32)


Bu durum, kuruluşların çoğunluğunun (%80) beceri temelli işe alım yaklaşımına geçme yönündeki artan isteğini desteklemektedir.


Son olarak araştırmacılar, yetenek kazanımını yapay zeka ve otomasyonla güçlendirmenin 5 yolunu sunuyor:


✔️ İşe alım uzmanlarının ve yetenek danışmanlarının insan potansiyelini ve amaca uygunluğu belirlemeye daha fazla odaklanabilmeleri için yapay zeka ve diğer teknolojiler kullanılarak otomatikleştirilebilecek yüksek emek yoğun tekrarlanabilir görevleri belirleyin.

✔️ Akıllı teknolojilerin, verileri yetenek kazanımını yönlendiren zekaya dönüştürmenize nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

✔️ İnsan sermayesi liderlerini mevcut çeşitli yetenek kazanımı teknolojileri, platformları ve araçları konusunda eğitmek için bir plan oluşturun.

✔️ Kendini yetenek kazanımı işlevlerine adamış ve teknoloji için pratik kullanım durumlarını belirleyebilecek, yüksek getiri oranıyla hızlı bir şekilde benimsenmesini sağlayabilecek ve güvenli ve uyumlu uygulamalar sağlayabilecek bir yapay zeka lideri atamayı düşünün.

✔️ Yapay zeka destekli çözümler işe alım ve diğer yetenek yönetimi hizmetleri için hızla büyümekte.


☝️ Bu harika araştırmanın da gösterdiği gibi, yapay zekanın insan zekasını ve üretkenliğini yeniden şekillendirmedeki kritik rolü, yapay zeka ile iş tanımları oluşturmanın yaygın olduğu yetenek kazanımından, şirket içi yetenek hareketliliğini geliştirmeye ve halihazırda işletme içinde bulunan yetenekler için beceri eşleştirmeye kadar yetenek yaşam döngüsünün her alanında kendini göstermektedir.


Bu aydınlatıcı bulgular için Randstad araştırma ekibine teşekkür ederiz 🙏10 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page