top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Stratejik Liderliğin 10 İlkesi

Güncelleme tarihi: 13 Haz 2023

🚩Kuruluşunuzdaki liderler stratejik liderler mi? Yoksa çoğunlukla statükoyu yöneten operasyonel liderler mi? 6.000 üst düzey yönetici üzerinde yapılan bir araştırma, yalnızca yüzde 8'inin stratejik lider olduğunu ortaya koydu. Aşağıdaki bu on ilke liderlikteki farkları göstermektedir.


🔴Bazı liderler statükoyu yönetmede ve ekiplerini doğru operasyonel işi etkili ve verimli bir şekilde yapmaya yönlendirmede harikadır.


Ancak, bunun ötesine geçen liderler de var. Gelecek yönelimleri ile, değişimi ve yeniliği teşvik ederek çalışanlarının büyümesine ve gelişmesine yardımcı olanlar stratejik liderlerdir.☄️Jessica Leitch, David Lancefield ve Mark Dawson, 'Stratejik Liderliğin 10 İlkesi' başlıklı makalelerinde, başlığın tam olarak ne dediğini özetliyorlar: Stratejik liderliğin 10 ilkesi:

1. Sorumluluğu dağıtın

2. Bilgi konusunda dürüst ve açık olun

3. Fikirleri yükseltmek ve test etmek için birden fazla yol oluşturun

4. Başarısız olmayı güvenli hale getirin

5. Diğer stratejik liderlerle iletişimde olun

6. Deneyime dayalı öğrenme için fırsatlar geliştirin

7. Dönüşüm için işe alın

8. Tüm benliğinizi işe getirin

9. Düşünmek için zaman ayırın

10. Liderlik gelişimini sürekli bir uygulama olarak kabul edin


🟥Bu ilkeleri izleyen liderler açık ve şeffaftır, öğrenme ve denemenin gerçekleştiği güvenli bir ortam yaratabilir ve sadece statükoyu yerinde tutmanın ötesinde iyileştirme ve dönüşüme odaklanabilirler.


🔺Sadece bir hatırlatma olarak: liderlik pozisyonla ilgili değildir ve stratejik liderlik de değildir. Bu bir rol, bir düşünme ve davranma biçimidir. Her seviyede, aynı zamanda operasyonel düzeyde stratejik bir lider olabilirsiniz.


Teşekkür: PwC / Strategy&

24 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page