top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Psikolojik Güvenliğin Ölçülemeyen Maliyeti

Birisinin psikolojik olarak güvende olduğu ve yaklaşımıyla bir krizi önlediği için gerçekleşmeyen başarısızlıkları ölçemeyiz. Birisi çılgın bir fikirle konuşmaktan korktuğu için gerçekleşmeyen yenilikleri ve kazançlarını da ölçemeyiz.


Psikolojik güvenlik bir nevi oksijen gibidir. Odadayken, onu fark etmeyiz ama olmadığında, tek fark ettiğimiz şey odur!


“Psikolojik güvenlik, insanların hatalarını kabul etmekte ve başarısızlıklarından ders çıkarmakta rahat oldukları bir erdemli döngü yaratır; sonuç olarak herkes fikirlerini ve deneyimlerini açıkça paylaşarak yenilikçi bir ortam geliştirir. Ayrıca ekiplerin analiz felcine kapılmasını önleyerek daha hızlı kararlar alınmasına yol açar.” - Anne-Laure Le Cunff, Harvard Business School professörü Amy Edmondson'ın orijinal çalışmasının özeti. https://www.youtube.com/watch?v=a6pbDLHtNFM


“Olağanüstü bir belirsizlik döneminden geçiyoruz – “anksiyete, depresyon, korku ve stres düzeylerinin artmasıyla karakterize edilen gizli bir duygusal rahatsızlık. Liderler aynı zamanda bu zorluklarla bireysel düzeyde yüzleşiyorlar ve aynı zamanda, hepsinin kendi deneyimleri, duyguları ve yanıt vermek için geniş bir insan kesimini desteklemekten sorumlular.” - McKinsey & Company Introduction to Psychological Safety for HR | McLean & Company (mcleanco.com)


Liderler olarak, bireylerin yaşadıkları psikolojik güvenlik algılarının farkında olmak için ekstra adımlar atmamız gerekiyor. Niyetimizi netleştirmemiz ve olası yanlış anlamaları kontrol etmemiz çok önemlidir.


17 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page