top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Hibrit çalışma gerçekten işe yarıyor mu?

Çoğu çalışan ofiste 3 gün çalışmayı tercih ediyor ancak zamanlarının çoğunu (%51) bireysel işlerde geçirmeye devam ediyorlar.


💡 Giderek daha fazla kuruluş ofise katılımı zorunlu kılıyor. Çalışanların ofiste çalışmalarının istenmesinin en önemli sebeplerinden biri ise potansiyel verimliliklerini arttırmak. Dünya çapında kuruluşların yalnızca %11'i ofiste sabit günler uyguluyor. Kuzey Amerika kuruluşları daha yapılandırılmış bir yaklaşımı tercih ederken, sabit günler EMEA'da daha az popüler. Çalışanlar ise ofise geldiklerinde zamanlarının çoğunu (%51) bireysel işlerde ve masa başında (%52) geçirmeye devam ediyor...


📣 Aynı organizasyon içinde bile hibrit çalışma uygulamasını mükemmelleştirmeye yönelik genel bir çözüm sunulamıyor, yaklaşımın her ekibe ve her iş türüne göre uyarlanması gerekiyor ve zaman içinde sürekli ayarlamalar yapılması gerekiyor. Diğer bir deyişle hibrit çalışma, kişiselleştirilmiş bir yaklaşım gerektiriyor.


JLL tarafından Ekim 2022 ile Eylül 2023 arasında uluslararası şirketlerde istihdam edilen 20.121 ofis çalışanı ve dünya genelindeki 208 kurumsal karar vericiden elde edilen veriler kullanılarak yayınlanan "Hibrit çalışma gerçekten işe yarıyor mu?" başlıklı yeni bir araştırmaya göre, ofisin yeniden tasarlanması sonrasında en yüksek gelişme puanına sahip olan faktörler, artan performans ve refahla doğrudan ilişkilendirilebilir.

💥 Araştırmacılar çoğu çalışanın Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ofiste çalışmayı tercih etmesiyle birlikte en yüksek katılım trendlerinin ortaya çıktığını fark etti; aynısı 2022'de de gözlemlendi.


✅ Başarılı bir hibrit strateji sunmak için 3 eylem

Araştırmacılar, kuruluşları için hibrit çalışma yapma konusunda emsallerine göre daha başarılı olan en ileri görüşlü şirketlerin, üç şeyi diğerlerinden daha iyi yaptığını ortaya koyuyor:

1️. Organizasyonlarında performansı neyin artırdığını biliyorlar.

2. Davranış değişikliğini ve dengeli ofis kullanımını desteklemek için hibrit bir taktik kitabı geliştiriyorlar.

3️. Verilerden yararlanıyor ve esneklik, sürdürülebilirlik ve konforu buluşturan, aynı zamanda uyarlanabilir bir ortam tasarlıyorlar.


📌Son olarak araştırmacılar, yöneticilerin liderliği ele alması ve ne zaman sahada olmaları beklendiğini ve ne zaman uzaktan çalışabileceklerini açıklığa kavuşturmak için ekipleriyle açık iletişimde olup, tartışarak sonuca varmaları gerektiği sonucuna varıyorlar.24 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page