top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Geleneksel Üretkenlik Ölçümlerini Yeniden Düşünmek

💡 İnsan merkezli çalışma çağında, yeni veri kaynakları ve yapay zeka, kuruluşların çalışan verimliliğini ölçmekten insan performansını ölçmeye geçmesine yardımcı olabilir.


🎯 Liderler, her iki sektörde de başarı olasılığını artırmak için insan ve iş sonuçları arasındaki bağlantıdan yararlanmalıdır.


🎉 Çalışanlar ve liderler, yeni veri kaynaklarının hem iş hem de çalışan sonuçlarını olumlu yönde etkilediği konusunda büyük ölçüde hemfikir.


❌ Ancak çalışanlar, kuruluşlarının verileri sorumlu bir şekilde kullandığı konusunda, liderlere göre kuruluşlarına daha az güveniyorlar.🔥 Deloitte Insights tarafından Oxford Economics ile işbirliği ile 95 ülkede birçok sektörde insan kaynakları liderleri ve 14.000 işletmenin katılımıyla yapılan bir anketten elde edilen verileri kullanarak yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, çalışanların çoğunluğu kuruluşlarının, geleneksel üretkenliğin ötesinde çalışan performansını ve değerini ölçmenin daha iyi yollarını belirleme yolculuğunun başında olduğu konusunda hemfikir. https://www2.deloitte.com/xe/en/insights/focus/human-capital-trends/2024/human-performance-is-the-new-way-to-measure-productivity.html


Araştırmacılar, Bilmekten Yapmaya geçiş açığını kullanarak, açığı kapatan kuruluşların İnsan Performansının kilidini açma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular:


✔ İstenilen İş sonuçlarına ulaşma olasılığı 1,7 kat daha fazla

✔ Olumlu İnsan sonuçlarına ulaşma olasılığı 1,7 kat daha fazla


💥 Gittikçe daha insani hale gelen bir çalışma ortamında başarılı olmak isteyen kuruluşlar için bilmekten yapmaya geçiş yapmak önemlidir.


Araştırmacılar, kuruluşların insan performansı ölçümlerine geçişin temelini atmak için bazı adımlar öneriyor:


✔️Ölçümleri ve çözümleri çalışanlarla birlikte oluşturun.

✔️Yalnızca yapabildiklerinizi değil, ne yapmanız gerektiğini de ölçün.

✔️Bu uygulamaları performans yönetimi yaklaşımınıza uygulayın.

✔️Yeni metrikleri yetenek yaşam döngüsünün diğer alanlarındaki süreçlere entegre edin.

✔️Sorumlu veriler ve yapay zeka uygulamaları oluşturun.

✔️Gelişen teknolojilerin kullanımıyla ilgili gerilimleri ele almak için şimdi plan yapın.


Bu heyecan verici araştırma, kuruluşların yeni insan performansı paradigmasını benimsemeleri gerektiğini, bunun için de üretkenliğin eski yollarını terk etmeleri gerektiğini gösteriyor.

16 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page