top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Gönüllülük insanları mutlu eder mi yoksa mutlu insanlar mı gönüllü olmaya daha yatkınlar?

Journal Of Hapinness Studies'de 2020 yılında yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, her iki yılda bir, günlük yaşamdaki sıkıntıları ve işleyişleri de dahil olmak üzere gönüllülük alışkanlıkları ve zihinsel sağlıkları hakkında Birleşik Krallık'taki yaklaşık 70.000 araştırma katılımcısının verilerini incelediler.Araştırmaya göre;

o   Gönüllü olan kişilerin zihinsel ve genel sağlık durumları iyileşiyor.

o   İnsanlar gönüllülüğe başladıktan sonra zamanla daha mutlu oluyor.

o   Gönüllülerin yalnızca hizmet ettikleri topluluklara yardım etmediklerini gösteriyor.

o   Ayda en az bir kez gönüllü olanların, nadiren gönüllü olan veya hiç gönüllü olmayan katılımcılara göre daha iyi zihinsel sağlık durumu bildirdikleri görüldü.


Peki gönüllülük insanları mutlu eder mi, yoksa mutlu insanların gönüllü olma olasılıkları daha mı yüksektir? Araştırmacılar, katılımcıların gönüllülüğe başlamadan önceki ilk refah düzeylerini hesaba kattıklarında bile aynı sonuçları buldular. Yani gönüllü olmaya başlayan insanlar zamanla daha mutlu oldu. https://link.springer.com/article/10.1007/s10902-020-00242-8


Daha mutlu insanların gönüllülüğe daha fazla zaman ayırma eğiliminde olduğu doğru olsa da, mevcut çalışma bundan faydalanmak için zaten mutlu hissetmenize gerek olmadığını öne sürüyor. Aslında bazı araştırmalar, daha düşük düzeyde refahla başlayan kişilerin gönüllülükten daha büyük bir destek alabileceğini öne sürüyor.


Gönüllülük neden ruh sağlığımızı destekler?

🔺Birincisi, gönüllülük doğası gereği ödüllendirici gibi görünüyor; başkalarına yardım ettiğimizde, araştırmacıların "sıcak bir ışıltı" dediği şeyi deneyimleme eğilimindeyiz.

🔺İkincisi, gönüllülük muhtemelen sosyal bağlantı duygumuzu artırmaya yardımcı olacaktır. Özellikle yaşlı yetişkinler için gönüllülük, emeklilikten sonra başkalarıyla bağlantıda kalmanın bir yolu olabilir.

🔺Son olarak gönüllülük, mesleki beceriler geliştirmenin ve özellikle genç yetişkinler için geçerli olan liderlik fırsatlarını denemenin bir yolu olabilir.


Mevcut çalışmada araştırmacılar, 16-24 ve 55-74 yaşlarındaki katılımcıların, belki de sosyal bağlantılar ve yeni beceriler kurma fırsatı nedeniyle gönüllülükten özellikle faydalanma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu.


Son zamanlarda kendinizi bunalmış veya keyifsiz hissediyorsanız, gönüllülük ile sağladığınız faydanın yanı sıra, mutluluk yan etkisini de deneyimleyebilirsiniz.

11 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page