top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Dünyanın Duygusal Zeka Raporu

Giderek artan sayıda kanıt dünyanın yeni bir salgınla karşı karşıya olduğunu gösteriyor: Tükenmişlik📌

​ 🔺6 Seconds organizasyonunun 2011 yılından bu yana, 129'dan fazla ülkeden geniş küresel veri kümesinden yararlanarak, coğrafya, cinsiyet ve yaşa göre dengelenmiş rastgele örneklemlerle gerçekleştirdiği dünyanın en büyük duygusal zeka araştırmasının 2023 sonuçları çok çarpıcı.


🔺Pandemi, devam eden küresel huzursuzluk ve istikrarsız ekonomi, birçok insanı ve işletmeyi kırılma noktasına itti. Sorunlar yeni olmasa da kriz 2019'dan bu yana hızlandı. Sonuç? Yüksek oranda tükenmişlik – aşırı ve uzun süreli stresin neden olduğu duygusal, fiziksel ve zihinsel tükenme durumu. Kendinizi bunalmış, duygusal olarak yorgun hissettiğinizde ve sürekli talepleri karşılayamadığınızda ortaya çıkar. Duygusal zeka verilerine daha yakından bakıldığında net bir hikaye ortaya çıkıyor: 2019-2021 arasındaki iki yıllık stresli dönem, insanların enerji rezervlerini yok etti ve bir tükenmişlik salgınına neden oldu. Tükenmişlik 2021'de zirveye ulaştı ve o zamandan bu yana mütevazı bir artış yaşasak da seviyeler pandemi öncesi normlara kıyasla yüksek kalıyor.

 

👇🏻Aşağıdaki grafikte, küresel duygusal zeka puanlarının (sarı ile gösterilen) 2019'dan bu yana düştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca özellikle tükenmişlikle ilgili üç yeterliliğin 2020-2021'de hızla düştüğünü görebilirsiniz. Bu üçüne "İlerletme Yolu" adı veriliyor çünkü ilerlememize yardımcı olmakla bağlantılılar.  Daha fazla bilgi için: 6sec.org/soh

🚩 Verilerin daha yakından analizi, insanoğlunun enerji krizinin tüm gruplar arasında eşit şekilde dağılmadığını ortaya koyuyor. 2021'den itibaren kadınlar, COVID sonrası işe geri dönüşe öncülük ediyor. Erkeklerin duygusal zeka ve yaşam başarısı sonuçlarındaki puanları düşmeye devam ederken, kadınlar yeniden toparlanıyorlar.


🔴En büyük fark yaş grupları arasında görülüyor. Aşağıdaki grafikte görülen Drive dizisi aslında tükenmişliktir ve yaş gruplarına göre bölünmüştür. Z kuşağı tam anlamıyla bir zihinsel sağlık, refah ve tükenmişlik kriziyle karşı karşıyadır ve Y kuşağı da benzer şekilde sıkıntılı bir yolda ilerlerken, Boomers ve X kuşağı çok daha yüksek oranlarda gelişiyor.​


25 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page