top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Başarılı Bir Dönüşüm ve Değişim İçin...

Güncelleme tarihi: 7 May

Bir dönüşümün başarısının en iyi göstergesi, kurumların doğru Yetenekleri ve Kabiliyetleri ne kadar iyi elde tuttuğu, geliştirdiği ve kazandığıdır.


Bain & Company tarafından 400'den fazla yönetici ve üst düzey liderle yapılan bir anketten elde edilen veriler kullanılarak yayınlanan Dönüşüm ve Değişim Araştırması adlı yeni bir araştırmaya göre, çok sayıda yönetici tanınmış “yıldız oyunculara” çok fazla odaklanıyor, onları tüketiyor ve diğer değerli yetenekleri gözden kaçırıyor. https://www.bain.com/insights/the-three-common-transformation-talent-mistakes-and-how-to-avoid-them/
➡️ Araştırmaya göre liderlerin %66'sı son beş yıl içinde üç veya daha fazla büyük dönüşüm ve değişim çabası üstlenmiştir.


Araştırmacılar, en iyi performans gösteren iş dönüşümlerinin kendilerini aşağıdaki beş boyutta farklılaştırdığını fark ettiler:

1️⃣ Değişimi gerçekleştirmek için gereken birkaç kritik rolün net bir şekilde anlaşılması

2️⃣ Yetenek konusunda veriye dayalı kararlar verebilme

3️⃣ Dönüşümün başarılı olması için gelecekte ihtiyaç duyulacak yetenekler konusunda net bir görüşe/anlayışa sahip olma

4️⃣ Sadece günlük işlerin üzerine sorumluluklar eklemek yerine, görev açısından kritik rollere %50 veya daha fazla pay ayırma

5️⃣ Yeni nesil Üst Düzey Yeteneklere kritik roller vererek üst düzey liderlere aşırı yüklenmekten kaçınma


📍 Son olarak araştırmacılar, kuruluşları dönüştürmenin tamamen insanları dahil etmek ve liderleri geliştirmekle ilgili olduğunu önermekte ve aşağıda üç eylem sunmaktadır:


✔️ En saygın liderleri ve en yetenekli konu uzmanlarını bu çabaya dahil edin

✔️ Uyumlu, kararlı ve uyumlu bir üst düzey ekip oluşturun.

✔️ Gelecekteki stratejinizi gerçekleştirmek için gereken daha geniş iş gücü değişimleri ve beceriler de dahil olmak üzere dönüşümünüzün tüm yetenek sonuçlarını anlayın.


☝️ Bu ilginç araştırma, yetenek seçimi ile iş dönüşümlerinin başarısı arasındaki ilişkiyi bir kez daha ortaya koymaktadır. Araştırmacılar tarafından listelenen en iyi performans gösterenlerin beş boyutu ise ilginçtir ve diğer kuruluşlar için etkili bir yol haritası olabilir.


11 görüntüleme

Comentarios


bottom of page