top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Şirketler yönetici işe alımındaki en önemli faktörü neden gözden kaçırıyor?

Karar verme yetkinliği, yönetici işe alım sürecinin önemli bir faktörü olmalıdır. Üst düzey yöneticilerin dörtte biri, görüşme aşamasında karar verme yetenekleri hakkında soru sorulmadığını ve sadece üçte birinin (% 36) karar verme tarzlarının kuruluşlarınınkiyle uyumlu olduğunu söylüyor.


Ayrıca, karar verme hakkında soru sorulduğunda bile, üst düzey yöneticilerin sürece yaklaşımlarını ve kararlarının arkasındaki düşüncelerini detaylandırmaya zorlanmadıklarını gösteren kanıtlar da vardır. Kuruluşlarındaki karar verme etkinliğinden memnun olanların, karar vermekten memnun olmayanlara kıyasla, genel olarak işlerinden memnun olma olasılıkları 3,6 kat daha fazladır.


Mayıs ve Haziran 2023'te FT Longitude tarafından yürütülen 13 endüstri ve 5 ülkeden C-suite, C-1 ve C-2 seviyelerindeki üst düzey yöneticilerin verilerini kullanarak Kingsley Gate tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, etkili örgütsel karar vermenin yönetici başarısı ve mutluluğunun kilit bir itici gücü olduğunu göstermektedir.


Araştırmacılar, rollerine başlamadan önce karar vermeyi tartışan üst düzey yöneticilerin tatmin olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır:

✔️ Genel olarak rollerinde

✔️ Kuruluşlarının karar verme süreci ve etkin karar alma becerisi ile

✔️ Karar verme yetkisine sahip oldukları derece ile

✔️ İşyeri kültürü ve çevresi, kariyer gelişimi için fırsatlar ve bir amaç duygusuna sahip olmak gibi rollerinin birçok unsuru ile

✔️ Ayrıca, kuruluşlarının zaman içinde karar vermesinde bir iyileşme görme olasılıkları daha yüksektir.


☝️Araştırmacılar, karar verme yaklaşımlarının ülkeler arasında farklılık gösterdiğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, insan merkezli faktörler (yani şirket liderliği ve yeni çalışanlar), karar vermede iyileştirmeler sağlamak için tüm ülkelerde üst sıralarda yer almaktadır.

🏆İşe alım / işe alım sürecinde daha fazla şeffaflık seviyesine ihtiyaç vardır, böylece adaylar bir role başlamadan önce sahip olacakları özerklik seviyesini anlarlar. Son olarak, araştırmacılar işe alım sürecindeki bu şeffaflığın ve iki yönlü iletişimin genel olarak karar verme sürecine de filtrelenmesi gerektiğini öne sürüyorlar.


Bu harika araştırma, daha fazla şeffaflığın karar vermeyi geliştirmede en önemli faktör olduğunu göstermektedir. Kingsley Gate Article on Bad Decisions_An Abstract


Kingsley Gate araştırma ekibine teşekkürler.🙏

5 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page