top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Çalışanlar ve Liderler Arasındaki Kuşak Farklılıkları, Ancak Kapsayıcı İş Uygulamalarıyla Verimliliği Arttırıyor

📣 Çalışanların %25'i ve özellikle genç nesiller düşük üretkenlik gösteriyor!


💡 Çalışanlar ve liderlik arasındaki nesiller arasındaki gerginlikler hâlâ yaygın ve birçok şirket, nesiller arası kapsayıcı çalışma uygulamalarının üretkenlik faydalarını fark etmekte başarısız oluyor.


⚠️ Ancak daha da endişe verici olanı, çalışanların %40'ı şirketlerinin nesiller arası kapsayıcı çalışma uygulamalarına sahip olduğunu düşünmüyor.


📉 Nesiller arası kapsayıcı çalışma uygulamalarına sahip şirketlerde, düşük üretkenlik bildiren çalışanların oranı %25'ten %13'e düşüyor.


🎯Yöneticileriyle yaş farkı daha fazla olan çalışanlar daha düşük üretkenlik bildiriyor. Kendilerinden 12 yıldan fazla kıdemli yöneticileri olanların düşük üretkenlik bildirme olasılıkları neredeyse 1,5 kat daha fazla.


🚩 Protiviti'nin 14 Mart 2023 ile 24 Nisan 2023 arasında, The London School of Economics and Political Science (LSE) ile işbirliğiyle, 1.472 çalışandan aldıkları verilerle yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, Z Kuşağı ve Y kuşağının nesiller arası kapsayıcı uygulamalara sahip şirketlerde iş kalitesinde başarılı olma olasılıkları iki kat daha fazla 📊 

💥Araştırmacılar, çalışanlar için hem üretkenlik, hem de iş tatmini açısından en önemli iş uygulamasının, farklı nesillerden insanlara liderlik etme işini yapan bir DOĞRUDAN YÖNETİCİYE sahip olmak olduğunu keşfetti. GENERATIONS: What is the productivity potential of your multigenerational workforce? | Protiviti Global


Araştırmacılar ayrıca tüm kuşaklardaki çalışanların Üretkenlik ve Kariyer Gelişimi için önemli olan en temel becerileri sıraladı:


​✔️ Aktif Dinleme

✔️ Zaman Yönetimi

✔️ Muhakeme

✔️ Karar Verme


Araştırmacılar kuşaklararası kapsayıcı çalışma uygulamalarını dört temel bileşenle tanımladılar:


1️. Şirket, farklı yaş gruplarından kişilerin "uyum sağlamasını" ve kabul edilmesini kolaylaştırmalı.


2️. Çalışanlar yaşlarına bakılmaksızın geliştirilmeli ve ilerletilmeli.


3️. Liderler, farklı nesillerden oluşan bir iş gücünü işe alma ve elde tutma konusunda kararlılık göstermeli.


4️. Liderler, ekiplerindeki farklı kuşaklardan insanları etkili bir şekilde yönetmeye çaba göstermeli.


☝️ Bu olağanüstü araştırma, organizasyonlarda Çeşitlilik ve Dahil Edilme uygulamalarının etkisinin güçlü bir kanıtıdır ve yaşla ilgili soruların ötesine geçerek kapsayıcı yönetim uygulamalarına sahip olmanın, iş tatmininin yanı sıra üretkenlikte de artışa yol açtığını göstermektedir.

 

18 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page