top of page
  • Yazarın fotoğrafıSmartEd Danışmanlık

Çalışan Duyarlılığı Anketi

Dünya çapında çalışanların %28'i kurumlarından ayrılma riskiyle karşı karşıya ve duygusal ihtiyaçlarını çoğunlukla yöneticilerinden bekliyorlar.


🔶Mükemmel Yöneticiler, temel duygusal faktörlerin sağlanmasında en güçlü kaldıraçtır ve yıpranma riskinde %72'lik bir azalmaya, çalışanların elde tutulmasında 3,2 kat artışa ve memnuniyette 13,9 kat artışa neden olur.


🧠 Çalışanların ihtiyaçlarının kabaca yarısı ücret, çalışma saatleri, kariyer ilerleme fırsatları gibi fonksiyonel işlevlerle ilgili olmakla beraber, diğer yarısı ise adil davranıldığını ve saygı duyulduğunu hissetmek, değerli ve takdir edildiğini hissetmek, desteklendiğini bilmek ve keyif aldığınız işi yapmak gibi duygusaldı.


👉 Duygusal ihtiyaçlar, elde tutmayla ilişkilendirildiğinde belirlenen beş temel ihtiyacın tamamına hakim olurken, ücret gibi işlevsel ihtiyaçlar listenin en altına düştü.


📉 Çalışanların yöneticileriyle olan iyi ilişkileri, yıpranmayı azaltır ve motivasyonu, memnuniyeti ve aidiyeti artırır. Boston Consulting Group'un 8 ülkedeki 11.285 çalışandan elde edilen verileri kullanarak yayınladığı yeni bir araştırmaya göre yönetici yeteneği düştüğünde, yıpranma riski hızla artabiliyor. https://www.bcg.com/press/18december2023-employees-move-on-from-current-jobs


Araştırmacılar, ayrılıklar ile işlevsel veya duygusal ihtiyaçlar arasında ilginç bir bağlantı buldu:

✔️ Çalışanlara neden yeni bir işi kabul edeceklerini sorarken fonksiyonel ihtiyaçlar ön plandadır

✔️ Çalışanlar bir seçim yapmak zorunda kaldığında duygusal ihtiyaçların önemi artar

✔️ Yıpranmayla ilişkili en önemli ihtiyaçlara bakıldığında duygusal ihtiyaçlar baskın çıkıyor.

 

Araştırmacılar küresel olarak yıpranmayla ilişkili ilk beş ihtiyacın şu şekilde ortaya çıktığını keşfettiler:

1️ İş güvencem varmış gibi hissetmek

2️ Adil davranıldığını ve saygı duyulduğunu hissetmek

3️ Keyif aldığım işi yapmak

4️ Değerli ve takdir edildiğini hissetmek

5️ Desteklendiğini hissetmek🚩Son olarak araştırmacılar, çalışanlarınızın kuruluşunuzda kalmasını istiyorsanız, bu araştırmada belirtilen 5 duygusal ihtiyacı karşılamayı şiddetle düşünmeniz gerektiği sonucuna varıyor.


☝️Farklı ülkelerden oldukça geniş bir örneklem kullanan bu ilginç araştırma, çalışanların ihtiyaçlarının işlevsel olmaktan çok duygusal olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar, çalışanların elde tutulmasında yöneticinin etkisini ve temel faktörünü göstermektedir; bu nedenle kuruluşlar için yöneticilere yatırım yapmak, onların en iyi yeteneklerini elde tutmak açısından çok önemlidir.

 

19 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page